آموزشگاه خیاطی و طراحی دوخت نوین گل
"آموزش،تخصص ماست" 

آموزشگاه آزاد فنی و حرفه ای نوین گل //// آدرس: رباط کریم، شهرک آلارد، خیابان یادگار یکم، کوچه طلوع، نوین گل
تلفن:56672018-021 //// همراه: 09351375315 //// Email:NovinGol.20@gmail.com //// آموزش تخصص ماست
تبلیغات

 معرفی شهرستان رباط کریم

شاید اولین سوالاتی که ممکنه در مورد شهرستان و شهر رباط کریم  -Robat Karim- توی ذهن شما شکل بگیره یکی از این موارد باشه:   

رباط کریم کجای تهرانه؟

رباط کریم چجور شهری است؟

نزدیکترین مترو به رباط کریم؟

و یا اینکه رباط کریم منطقه چنده؟

چگونه به رباط کریم برویم؟

رباط کریم کجاست؟

قدمت شهر رباط کریم چقدر است؟و...

با ما همراه باشید تا جواب همه ی این سوالات و حتی جامع ترین معرفی از این شهر  رو با هم داشته باشیم...

در ادامه متن موارد زیر را بررسی خواهیم کرد:

موقعیت جغرافیایی و مسیریابی

تاریخچه، فرآیند شکل گیری و شهر شدن

مکانهای تاریخی و مهم شهر

امکانات شهری

ساختار جمعیتی و آمار جمعیتی

 بازارکسب و کار

صنعت شهرستان

پس حتما با ما همراه باشید.

رباط کریم

موقعیت جغرافیایی و مسیریابی

شهرستان رباط کریم در جنوب غربی استان تهران واقع شده و با وسعتی معادل 275 کیلومترمربع در طول جغرافیایی51:4 و عرض جغرافیایی 35:28 قرار گرفته و ارتفاع آن از سطح دریا 1050 متر می باشد.این شهرستان از شمال به شهرستان شهریار از جنوب به شهرستان های ری و اسلامشهر از شرق به شهرستان بهارستان و از غرب به شهرستان زرندیه از توابع استان مرکزی محدود است.

از جهت دسترسی و مسیریابی شهر رباط کریم در فاصله 25 کیلومتری آزادراه تهران-ساوه  قرار دارد.دسترسی های جاده ای به رباط کریم علاوه بر اتوبان تهران-ساوه از طریق اتوبان تهران-قم و جاده ساوه (جاده قدیم تهران-ساوه) و همچنین از سمت کرج (استان البرز) نیز با گذشتن از شهریار و عبور از جاده رباط کریم-شهریار امکان پذیر است.

از طریق سیستم حمل و نقل ریلی نیز دسترسی به این شهر، با وجود ایستگاه راه آهن رباط کریم -که در مسیر ریلی تهران خرمشهر واقع شده است- امکان پذیر است.

فرودگاه بین المللی امام خمینی نیز که در اراضی رباط کریم و در کیلومتر 30 آزادراه تهران-قم واقع شده و از دسترسی های مهم حمل و نقل هوایی در رباط کریم به شمار می رود که امید است موجب رونق اقتصادی و کسب وکار این منطقه ی فراموش شده -از دید صاحبنظران- شود.

 و اما در مورد ایستگاه مترو رباط کریم...

یا نزدیکترین ایستگاه به این شهر اخیرا استاندار تهران در شورای اداری شهرستان رباط کریم گفت: خط مترو شهری از اسلامشهر به رباط کریم و پرند می‌رسد و قرار هست که شرکت مترو تهران ایستگاهی را در رباط کریم که جزو مصوبات دولت نیز بوده است طراحی و به مرحله اجرائی برساند.(1398/01/29)

ناگفته نماند از آنجایی که سهم بسزایی از نیروی کار استان تهران از شهرستان رباط کریم و شهرکهای حاشیه جاده ساوه تامین میشود بنابراین سهولت رفت و آمد این عزیزان بسیار با اهمیت می باشد، کمااینکه سیستم حمل و نقل بین شهری منظمی برای رباط کریم- علی رغم  گذشت سالیان دراز از تاسیس این شهر – تعریف و سازماندهی نشده است و اکثر مردم از سیستم حمل و نقل بین شهری رباط کریم ناراضی بوده و از جهت اجبار و کاهش هزینه های رفت و آمد سختیهای گزافی را به جان خریده اند.

تاریخچه رباط کریم

از آنجا که هر شهری پیشینه ای دارد و فرآیند شکل گیری هر شهری از اهمیت بالایی برخوردار است به همین جهت در مورد تاریخچه شکل گیری رباط کریم و قدمت این شهر چنین آمده است که این منطقه از هزاران سال قبل نیز از مراکز تمدن و زندگی بوده و محدوده سابق رباط کریم بیش از 3 الی 4 هکتار نبوده و خانه های روستایی در اطراف کاروانسراها جای داشته است و پس از اینکه رباط کریم تا حدودی توسعه یافت، دارای چهار دروازه گردید که به ترتیب به شمال، جنوب، مشرق و مغرب منتهی می شد به طوری که آثار دروازه غربی آن نزدیک امام زاده محمد تقی تا چندی قبل نیز به چشم می خورد. بعدها با توسعه شهر رباط کریم و احداث باغ های میوه این دروازه ها از بین رفت و خیابان ها و کوچه های فراوانی احداث گردید و رباط کریم امروزی شکل گرفت.

همچنین در حوالی بازارک معروف به چاله بازارک کارشناسان بر این باورند که روستا یا شهری در زیر خاک مدفون شده است و با توجه به  آثار متعدد باستانی که در سال 69 و اواخر 73 در حوالی رباط کریم از شش هزار سال قبل تا دوران قاجاریه بدست آمده نشان از قدمت بالای این شهر دارد.

از دلایل اصلی رشد و شکل گیری رباط کریم ، واقع شدن این شهر بر سر راه جاده ابریشم و راه زیارتی خراسان به بغداد میتوان اشاره کرد و از طرفی بعد از این که آقا محمد خان قاجار تهران را به پایتختی انتخاب و به عمران و آبادی آن همت گماشت و تهران مرکز امور دولتی و حکومتی شد، رفت و آمد مردم به تهران برای رفع نیازها و انجام کارهای اداری از نقاط مختلف کشور افزایش یافت و مردم مناطق جنوبی ایران،کاروانیان ،بازرگانان و دسته های نظامی می بایست از رباط کریم که در مسیر جاده ساوه به تهران واقع بود عبور می کردند که این امر به تدریج مهاجرانی را از شهرهای مختلف به سمت رباط کریم جذب کرد.

اماکن تاریخی و دیدنی رباط کریم

از اماکن دیدنی رباط کریم میتوان به تپه های باستانی، قلعه سنگی،آسیاب آبی ، انبارهای یخی، کاروانسرای سنگی،کاروانسرای (فتحعلی شاه) حاج کمال،پل سنگی بازارک، بقعه امامزاده ها اشاره کرد که به معرفی کامل آنها خواهیم پرداخت.

شهرستان رباط کریم در مجموع دارای 43 اثر فرهنگی و تاریخی و 17 اثر ثبت ملی می باشد.

تپه های باستانی رباط کریم

در رباط کریم ۳۲ تپه‌ تاریخی و باستانی وجود دارد که از جاذبه های دیدنی این شهرستان می باشد که مهمترین آنها عبارتند از:

- تپه ده حسن  از تپه‌های مهم باستانی این منطقه است که دژ و قلعه‌های دوران تاریخی با مصالح چینه و خشت را شامل می‌شود.

- تپه‌ تاریخی کیکاور در کیلومتر ۲۴ بزرگراه تهران به ساوه در روستای تاریخی کیکاور

- تپه باستانی یقه در شرق جاده رباط کریم به شهریار، بعد از روستای منجیل آباد

ناگفته نماند که قدمت این تپه‌ها به دوران پیش از اسلام می‌رسد و در فهرست آثار ملی ایران به ثبت ملی رسیده است.

قلعه سنگی

اثر تاریخی قلعه سنگی رباط کریم که متعلق به دوره سلجوقیان است و در نزدیکی رودخانه شور و جنوب شهر جدید پرند قرار گرفته است. پلان آن به سبک بناهای متداول دوران اسلامی، به صورت چهار ایوانی و با یک حیاط مرکزی است. در درون این قلعه یک چاه آب به عمق ۴۰ متر و یک آب انبار وجود دارد. در اضلاع چهارگانه قلعه، چهار اتاق مربع شکل با سقف گنبدی بسیار عالی از نظر معماری قرار گرفته و ۳ نیم برج در میان دیوارهای ضلع شرقی، غربی و شمالی به استحکام دیوارهای این قلعه کمک کرده است.

آسیاب آبی رباط کریم

این آسیاب آبی که در جنوب شرقی محله بازارک قرار دارد یکی از جاذبه‌های زیبای این منطقه است که قدمت آن  مربوط به دوره قاجار می باشد. این اثر تاریخی، چگونگی انتقال آب و شیوه آبیاری در عهد قاجار را نشان می‌دهد و آنقدر زیباست که می‌تواند گردشگران بسیاری را جذب کند.

در گذشته، آبی که روی زمین‌های رباط کریم جاری بود، پس از ورود به مجرایی با ارتفاع 25 سانتیمتر، موجب گردش چرخ این  آسیاب می‌شد و پس از آن، توسط مجراهایی به خارج از آسیاب منتقل شده و برای آبیاری زمین‌های کشاورزی مورد استفاده قرار می‌گرفت.

بنای این آسیاب آبی شامل دو اتاق، انباری، درگاه و دیوارهایی آجری است. تنوره آسیاب، در انتهای قسمت شمال غربی در عمق زمین قرار گرفته است و منبع مدوری نیز، در ضلع غربی بنا تعبیه شده که محل ذخیره آب است.این بنا با خشت، آجر و ملات گچ و آهک و ساروج ساخته شده و در بخش عمده‌ای از دیوارها، طاق، قوس‌ها، دیواره مخزن و فضای مرکزی، از آجر و در بخش‌های محدودی از دیوار بیرونی و سقف اتاق درگاه، از خشت استفاده شده است.

قلعه ها و حصارها

در منطقه رباط کریم برای اکثر روستاها ، قلعه ها و حصارهای مستحکمی وجود داشته که ساخت بیشتر این قلعه ها به دوران قاجاریه باز می گردند .

 بی تردید این قلعه و حصارها هرکدام دارای دیوارهای بلند و برج و باروی بودند که همین امر این بناها را به لحاظ استحکام و نوع ساخت، به محل مطمئن و امنی برای زندگی جمعی روستائیان وسایر مردم تبدیل کرده بود.

آثار باقیمانده برخی از آنها در دهستا ن های امام زاده ابوطالب ( آدران ) ، اسماعیل آباد و منجیل آباد نظیر قلعه های آدران ، اورین ، اسماعیل آباد ، میمون آباد ، وجه آباد ، حصارمهتر ، انجم آباد و بازارک همچنان به چشم می خورد .

پل بازارک

پل بازارک مربوط به دوره قاجار است که در رباط کریم، محله بازارک، خیابان شهید مجید ناصری واقع شده و به‌ عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. این پل بر روی رودخانه فصلی سیاب در مسیر راه ارتباطی رباط کریم به ساوه احداث شده است. این پل به صورت سه چشمه طاق شامل یک دهانه بزرگ و دهانه کوچک ‌تر در دو طرف طراحی شده است و در زمان جاری شدن آب رودخانه سیاب، تنها راه ارتباطی بین کاروانسرای حاج کمال واقع در رباط کریم و قلعه سنگی در غرب و راه ارتباطی به ساوه بوده است.

انبارهای یخی (یخچالها)

از آنجاکه در گذشته رباط کریم در مسیر جاده ابریشم بوده و محل عبور کاروانهای زیارتی و تجاری وحتی نظامی آن زمان بوده به همین جهت برای تامین یخ مورد نیاز ساکنان و همچنین مسافران سه انباریخی در این شهر تعبیه شده بود که در اصطلاح محلی به یخچال معروف بودند .

جالب است بدانید که برای تهیه یخ در فصول بهار و تابستان از چند قرن گذشته در برخی از مناطق کشور انبارها و کارگاه های یخ ابداع و ساخته می شد تا یخ مورد نیاز ساکنین این مناطق از این طریق تامین شوند. این انبارها در دوران های زندیه و قاجاریه در ایران بیشتر ساخته شد از این انبارها تا حدود 30 سال پیش نیز استفاده می شده است.

انبارهای یخی بصورت مخروطی شکل همانند یک کله قند از خشت و گل با ارتفاع 7 تا 8 متر ساخته می شد و در فصل زمستان، آب را در داخل چاله بزرگی که درون این مخروطها وجود داشت، رها نموده و سپس ورودی و کلیه محفظه های آنها بطور کامل مسدود می شد تا این آبهای ورودی یخ ببندند که با فرا رسیدن فصول بهار و تابستان و گرم شدن هوا یخهای قطور تولید شده مورد استفاده قرار می گرفت .

کاروانسرای سنگی

کهن ترین و بدون شک بی نظیرترین کاروانسرای فلات ایران در رباط کریم وجود دارد.کاروانسرای سنگی رباط کریم دیوارهای ضخیم و مرتفعی دارد که دو برابر ارتفاع ساختمان هایی است که در داخل کاروانسرا قرار دارند. طرح بنای آن بسیار ساده و شامل تعدادی اتاق است با درهایی که بطرف حیاط مرکزی باز می شوند. در سه طرف حیاط مرکزی سه ایوان وجود دارد که عرض این ایوان ها حدود 5 متر می باشد. طرح ساختمان این کاروانسرا به طرح مسجد جامع ساوه که در فاصله حدود 50 کیلومتری آن بنا شده شباهت نزدیکی دارد .با توجه به اینکه مسجد جامع ساوه در دوران صفوی تغییراتی داشته تنها اختلاف این دو بنا اینست که در کاروانسرای سنگی رباط کریم فضای خالی گوشه ها، اتاق هایی گنبدی شکل، تعبیه شده است .

کاروانسرای (فتحعلی شاه) حاج کمال

کاروانسرای حاج کمال رباط کریم

با متروکه شدن کاروانسرای سنگی، در دوران فتحعلی شاه قاجار، فرد نیکوکاری به نام حاج کمال کاروانسرای دیگری را در رباط کریم می سازد و آنرا برای استفاده مسافران می کند.گفته شده است که حاج کمال از خواجه های حرمسرای فتحعلی شاه قاجار بوده که به همین علت این کاروانسرا به کاروانسرای حاج کمال(فتحعلی شاه) معروف شد.

کاروانسرای حاج کمال در قرن سیزدهم هجری قمری و در کیلومتر 37 جاده تهران – ساوه امروزی بنا شده است.لازم بذکر است این اثر تاریخی مورخ 1356/10/19 در فهرست آثار ملی ایران به شماره ثبت 1558 اداره کل میراث فرهنگی استان تهران قرار گرفته است.

در ادامه معرفی این بنای تاریخی جالب است بدانید که این کاروانسرا به سبک دو ایوانی ساخته شده و دارای حیاط، اتاق‌های متعدد و اصطبل می باشد که ورودی آن از ایوان غربی است. از ایوان شرقی نیز به عنوان شاه‌نشین استفاده می‌شده است. کوره‌های ذوب فلز کشف شده در این کاروانسرا گواه بر آن است که به عنوان ضرابخانه نیز کاربری داشته است.در ساخت این کاروانسرا از مصالح آجر، گچ ، خاک و ملات محلی استفاده شده که با سقفی مسطح و ورودی طاقنمای تزئینی، همراه با آجرکاری به اجرا درآمده است.

اقلیم آب و هوایی رباط کریم

در مورد اقلیم منطقه با توجه به اینکه ارتفاع رباط کریم از سطح دریا 1050 متر ثبت شده است؛ میزان بارش سالانه کمتر از 200 میلی متر و حداکثر درجه حرارت این شهر 44 درجه سانتی گراد و حداقل دما 15- درجه سانتی گراد که با متوسط دمای 17 درجه سانتی گراد و همچنین به علت ارتفاع پایین و مجاورت با مناطق کویری قم و دریاچه نمک از اقلیم نیمه بیابانی برخوردار بوده و در بیشتر ماههای سال آب و هوای خشک دارد.همچنین رشته کوههایی کم ارتفاع در قسمت جنوب غرب رباط کریم در محدوده روستای شهر آباد قرار گرفته است که بلندترین قله آن معروف به تخت رستم با ارتفاع 1210 متر از سطح دریا می باشد.

ساختار اجتماعی

پدیده مهاجرت به شهر رباط کریم از استانهای مختلف کشور به ویژه استان های آذربایجان غربی و شرقی  اردبیل ، همدان ،گیلان ، مازندران ، کرمانشاه ، لرستان و یزد به منطقه،ترکیب متنوعی از جمعیت را به وجود آورده و با ایجاد بافت ناهمگون و اجتماعی و فرهنگی ،تعدد قومی و قبیله ای ،شکل گیری خرده فرهنگها و... منجر به شرایط ناپایدار اجتماعی شده است.

از نظر ترکیب جمعیتی،ساکنین شهرستان را 75درصد آذری زبان،20درصد سایر اقوام کرد ،لر، گیلک ، مازنی و... و 10درصد افراد بومی تشکیل می دهند.

قرار داشتن اکثریت ساکنین در دهکهای پائین اقتصادی از قشر کارگری، کاستی های خدماتی به ویژه در حوزه فرهنگی شهرستان رباط کریم را بهمراه داشته است.

صرف نظر از جمعیت مهاجرین که هرکدام به زبان  و گویش زادگاه خویش تکلم می نمایند، مردم بومی این شهرستان به زبان فارسی یا آذری تکلم می کنند.به گونه ای که ساکنین شهر رباط کریم و دهستانهای وهن آباد و امامزاده ابوطالب به زبان فارسی و بخش عمده نصیرشهر و دهستان منجیل آباد به زبان ترکی محاوره می نمایند.

آمار جمعیتی

 براثر پدیده مهاجرت طی سه دهه گذشته جمعیت شهرستان رباط کریم از 20000 نفر در سال 1365 به 300000 نفر (با احتساب جمعیت جدید ساکن در پرند) در سال 1392 رسیده است یعنی در طول 27 سال جمعیت شهرستان 14 برابر شده و به عبارتی 1400 درصد  رشد نشان می دهد که در نوع خود کم نظیر است.

آمار جمعیت شهرستان رباط کریم براساس سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال 1395 ،به میزان 291515نفر اعلام شده است که به صورت تفکیکی به شرح زیر می باشد:

 105393نفر در شهر رباط کریم 

 28633در نصیرشهر

 97363نفر در شهر جدید پرند

 و 60014نفر در روستاهای تابعه ساکن هستند.

نویسنده:بهنام غلامی
طبقه بندی: آگاهی، 
برچسب ها: رباط کریم، robat karim، شهرستان رباط کریم، مترو رباط کریم، چگونه به رباط کریم برویم؟، تاریخچه رباط کریم، جاهای دیدنی رباط کریم،  
[ شنبه 15 تیر 1398 ] [ 12:47 ق.ظ ] [ نوین گل ]
.: Weblog Themes By NovinGol :.

درباره وبلاگ
آموزشگاه نوین گل با 20 سال سابقه درخشان در حوزه آموزش فنی و حرفه ای


آموزشگاه طراحی و دوخت نوین گل با 20 سال سابقه درخشان در امر آموزش نیروهای ماهر و خلاق در عرصه هنر خیاطی سهم خود را در پرورش نیروی کار ماهر در فعالیتهای فنی و حرفه ای،برای رشد صنعت طراحی و مد به شکل چشمگیری انجام داده است.
این موسسه فنی و حرفه ای، اولین و مجهزترین مجموعه در سطح شهر رباط کریم است که فعالیت رسمی خود را از 1384 با دریافت مجوز از وزارت کار و امور اجتماعی و سازمان فنی و حرفه ای کشور،آغاز کرده است.

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic